Негово Величество - Яйцето! Част ІV
Продължаваме! Обещах част ІV и сега ви я представям! Когато казах, че светът на яйцето е необятен, не се шегувах :) Днес ще разгледаме едни от най-популярните птичи яйца, с които имаме досег.
Започваме с най-често използваните и най-популярните
Кокошите яйца
Има два вида – бели и кафяви. Цветът се определя от породата на кокошката. Хранителната стойност на двата цвята яйца е еднаква. И двата цвята са страхотен източник на хранителни вещества. Богати са на протеини, калций и цинк. Имат мек и ненатрапчив вкус. Повече можете да прочете в Част ІІ
Пъдпъдъчи яйца
Малкият голям в света на птичите яйца. Това дребно бижу съдържа едва 1% въглехидрати, но затова пък 63% мазнини и 36% белтъчини. Съотнесено към кокошето, пъдпъдъчето съдържа 2,5-3 пъти повече витамин А, 2,8-3 пъти повече витамин В1 и над 2 пъти повече витамин В2, 4,5-5 пъти повече желязо. Съдържанието на фосфор, който подпомага мозъчното развитие, прави тези яйца подходящи за деца и учащи. Съдържащият с пъдпъдъчите яйца витамин Д е в активна форма и допринася за предпазването от рахит*.
В яйцата от пъдпъдък не се открива салмонела**. Това се дължи на факта, че птиците гнездят в полеви услови (на земята). Местата, където са гнездата често се наводняват, което налага допълнителна защита. Яйцата са дебела ципа и изключително малки дихателни отвори в черупката, което предотвратява възможността за проникване на бактерии.
Ползите за здравето от консумация на пъдпъдъчи яйца са много. В мрежата има хиляди източници на информация, на които няма да се спирам сега, но мога да препоръчам да отделите малко време и да се запознаете с това малко чудо.
Четири-пет пъдпъдъчи яйца (4х9 г/5*9), тегловно, се равняват на едно кокоше, размер S (над 43 г).
Варене на пъдпъдъчи яйца:
- Оставете яйцата да достигнат стайна температура.
- Оставете водата в съда, в който ще варите да заври напълно.
- С помощта на решетъчна лъжица, внимателно пуснете яйцата във врящата вода.
- Варете яйцата до състоянието, в което Ви харесва.
2 минути – твърд белтък, но течен жълтък
2:30 минути – твърд белтък и рохко сварен жълтък.
3 минути – твърд белтък и все още леко мек жълтък.
3:30 минути – твърд белтък и твърд жълтък.
- Извадете яйцата и веднага ги поставете в купа с вода и лед.
- Обелете и хапнете с удоволствие :)
Патешки яйца
По-големи от кокошите, обикновено +50%. По-здрави. Със специфичен вкус и аромат, които не са за всеки. Ако Ви се сторят прекалено силни, можете да ги поприкриете с подправки. По правило са по-мазни от кокошите яйца поради значително по-големия жълтък. По-хранителни са. Съдържат два пъти повече Омега-3 и Витамини А, Е и В6 и шест пъти повече В12 от кокошите.
Как да сварим патешко яйце?
Основно методите са два. Ще разгледаме и двата, за яйца с тегло 73-76 г. И в двата случая яйцата трябва да се измият предварително със студена вода и сода бикарбонат.
Метод 1
- Слагаме яйцата в съд със студена вода. На среден огън.
- Щом водата заври - варим 12 минути. Минимум.
Метод 2
- Яйцата се слагат в съд със студена вода. Да се покрият.
- Слагат се на котлона. На среден огън.
- Изчаква се една минута след като водата заври.
- Изключваме котлона. Поставяме капака на съда и оставаме така яйцата за 19 мин.***
- Когато времето изтече. Изсипваме топлата вода и я заменяме със студена, в която слагаме кубчета лед. Оставяме в ледената баня за 20 мин.
***Ако яйцата са по-малки – около 62 г, времето за престой след изключване на котлона е 17 мин. Ако яйцата са по-големи – около и над 85 г – времето става поне 21 мин.
Гъши яйца
Тези яйца също са с характер. Имат осезаемо по-тежък вкус. Като размери са приблизително два пъти по-големи от кокошите. Съдържанието им на протеин е много по-високо – 19,97 г за едно гъше яйце, срещу 6,23-6,5 г – за едно кокоше. Сравнително рядко срещани са, защото гъските снасят по едва 40-ина на година.
Варене:
Яйцата се измиват старателно. Слагат се в съд със студена вода. Обезателно похлупен с капак. Времената за варене на среден огън са:
За рохко сварено гъше яйце са нужни – 9-10 мин.
За твърдо сварено гъше яйце – 13-15 мин.
Пуешки яйца
Рядко срещани. Причината за това е, че пуйките съзряват по-късно от другите птици, а и не снасят ежедневно. Годишно пуйката снася около 100 яйца. Те са много подобни на тези на патиците. По-големият жълтък прави ястията кремообразни и с богат и плътен вкус.
Хранителната им стойност е висока, а в състава си имат много полезни елементи:
мастноразтворими витамини – А, Е, D, микроелементи – желязо, калций, кобалт, фосфор, йод, витамини
Най-лесният начин за приготвянето има е като направите омлет.
Ако решите да ги сварите, варят се в студена, подсолена, вода.
Ето приблизителни времена:
Рохко пуешко яйце – 4-5 минути.
Твърдо сварено пуешко яйце – 10-11 минути.
Яйца от фазан
По-малки са от тези на кокошката, но като хранителна стойност не отстъпват. Намират се по-рядко. Като размер и тегло, яйцето от фазан е наполовината на това от кокошка и два пъти по-голямо от това на пъдпъдъка. Като всички други яйца, и тези са богати на много полезни за организма вещества и елементи.
Време за варене:
Рохко сварено яйце от фазан – 1,5-2 минути.
Твърдо сварено яйце от фазан – 4-5 минути.
Яйца от ему
Външният вид не е всичко, но в случая просто не можем да подминем! Яйцата на емуто са просто огромни скъпоценни камъни. Варират от черни, през синьо-зелени до смарагдово зелени.
Вторите по големина след тези на щрауса и първите по хранителна стойност и богат вкус сред всички яйца от птици. Теглото им варира от 450 до 650 г.
Приготвянето им е включва целия спектър на кулинарни техники. Жълтъкът и белтъкът са толкова гъсти, че не изтичат дори от счупено яйце. Жълтъкът на тези яйца е много блед и много голям.
Време за варене:
Рохко яйце от ему – 45 минути. Някои методи препоръчват добавяне на оцет във водата.
Твърдо сварено яйце от ему – 1:30-1:45 часа. Някои източници препоръчват варене от 2 часа.
Птиците снасят в периода от ноември до март. Бройката варира между 30 и 50 бр.
Щраусови яйца
Най-големите птичи яйца на планетата, но и най-малките, отнесени към размера на птицата, която ги снася. Теглото им е от 1,2 до 2 кг. Едно щраусово яйце се равнява на 24 кокоши. Черупката им е изключително дебела (приблизително дебелината на чаша за чай). За пробиването й се ползва бормашина, а за рязането - ножовка.
Вкусовите им качества и хранителните вещества, които предлагат са като при кокошите яйца. Някои хора определят щраусовите яйца като особени на вкус и аромат.
Време за варене:
Рохко щраусово яйце – 50 мин.
Твърдо сварено щраусово яйце – 1:30-2 ч.
За довиждане
Това са само някои от птичите яйца, които хората консумираме. Чудатото предстои. В следващата статия ще обърнем внимание на някой… странни яйца. Можете да се запознаете с нашето пътуване до момента тук: Част І, Част ІІ и Част ІІІ
*Информацията, публикувана в блога на „Боваринка“ е стриктно информативна. Не претендираме за изчерпателност и експертиза. Не предприемайте действия, засягащи здравето Ви, без консултация с Вашия лекар!
**Въпреки това, не препоръчвам употребата на неизмити и почистени старателно яйца.